KVĚTEN–ZÁŘÍ
VÝSTAVY
Výstava představuje 36 realizovaných projektů z 18 evropských zemí, příklady nových přístupů, vnímání a užívání člověkem transformovaného prostředí – vše pro nové, převážně rekreační funkce a sportovní využití, pro setkávání, kulturu a vzdělávání.
Výstava o současných uměleckých dílech v krajině, připravená sochařkou, geologem a historičkou umění.
Putovní výstava představující práci švýcarských krajinářských architektů od počátku 20. století až po současnost.
Smyslem retrospektivní přehlídky je upozornit na skutečnost, že dílo tvůrce parku není nikdy hotovo. Je třeba je stále tvůrčím způsobem rozvíjet, usměrňovat a především je nutné o parky pečovat. Možnost přihlásit se do přehlídky Park desetiletí měli investoři či projektanti 24 oceněných děl v soutěži Park roku, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003. Možnosti využilo patnáct parků, které posoudila odborná porota. Plzeň byla jediným městem se dvěmi zástupci - Borským parkem a Mlýnskou strouhou.
» PARK DESETILETÍ
Výstava CZECHSCAPE představuje téma současné české krajinářské architektury s velkorysými přesahy do dalších příbuzných disciplín, čímž záměrně překračuje hranice běžného chápání oboru. Téma je pojato jako komplexní obraz samotné krajiny, zahradních prostor i krajiny městské, jakožto společné architektury pod jednou oblohou. Výběr představuje díla vzniklá pod taktovkou současné plně aktivní generace architektů a umělců naší doby, ale zároveň v úvodu obsahuje také krátké srovnání s počiny předchozí praktikující generace, kterou jsou současní tvůrci různou měrou ovlivněni a na kterou přirozeně navazují. K výstavě vychází výpravná česko-anglická publikace.
PUBLIKACE:
CZECHSCAPE
Počet stran: 288
Jazyk: česko-anglicky
ISBN 978-80-905782-3-4
Cena: 490,-Kč
Pro studenty: 350,-Kč
Publikaci lze zakoupit v prostorách DEPO2017 od 14. 6.
Málo co tak zbystřilo v posledních letech pozornost a zájem o průmyslové dědictví, jako projekty konverzí opuštěných skladů, textilek, továrních hal, pivovarů, hutí či elektráren. Upozorňují na možnosti, představují aktuální téma architektury a urbanismu, resonují se současnými tendencemi v umění. Zaplňují prázdnotu, která zůstává po mizející industriální éře.
Industriální topografie / Architektura konverzí 2005–2015
Editoři: Benjamin Fragner - Vladislava Valchářová
Realizace, které byly do bilančního projektu Architektura konverzí zahrnuty, musely splnit náročná kritéria ve vztahu k odkazu původního využití a hodnoty. Projekty kurátorský tým pro potřeby výstavy rozdělil dle nově definované funkce: od staveb užitkových (kanceláře, sklady) či komerčních (obchody, restaurace), přes rezidenční (byty, hotely), po veřejně přístupné (muzea, knihovny) a přechodné, jež jsou zpřístupněny dočasně nebo jsou využívány pro tzv. iniciační projekty, nezřídka spojené s kulturou a dalšími tvůrčími obory.
Relikty české průmyslové minulosti a jejich smysluplné oživení jsou dlouholetým ústředním tématem platformy Industriální stopy, se kterou je výstava Architektura konverzí úzce spjata. Výstava je součástí projektu Industriální topografie a navazuje na ní stejnojmenná výpravná publikace, mapující úspěšné proměny průmyslových budov. „Kniha není pouhým souborem efektních staveb – odráží i společenskou atmosféru, ve které budovy proměnou procházely nebo procházejí,“ upřesňuje Benjamin Fragner, vedoucí Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT v Praze.
V rámci Landscape festivalu Plzeň 2017 je výstava doplněna o příklady plzeňských úspěšných proměn v nedávné době - Moving Station, DEPO 2015, Plzeň - zastávka, Techmania a Stará varna v Plzeňském Prazdroji.
PUBLIKACE:
INDUSTRIÁLNÍ TOPOGRAFIE: ARCHITEKTURA KONVERZÍ
Autorská spolupráce: Jan Zikmund, Lukáš Beran, Tomáš Skřivan, Petr Vorlík
Odborní recenzenti: doc. ing. arch. Pavel Halík, CSc., FA TUL, Ing. Svatopluk Zídek, Kolegium pro
Jazyk: česko-anglicky
ISBN 978-80-01-05592-2
Cena: 440,- Kč
Publikaci lze zakoupit v prostorách DEPO2017 od 14. 6.
Výstava Nomádi se věnuje nomádskému způsobu života, ať už je volbou nebo nutností. 6 karavanů na nádvoří DEPO2015 je určeno nejen k prezentaci designu, umění, ale také k přespání pro veřejnost.
Tématem výstavy je nejen západní způsob nomádství, ale také životní styl a podmínky dalších lidé na cestách, uprchlíků nebo bezdomovců. Výstavy se účastní umělci, designéři, architekti a firmy z oblasti outdoor, camping nebo úpravy aut.
Výstava představí projekty, které získaly Evropskou cenu za městský veřejný prostor, která je iniciativou Centra současné kultury v Barceloně (CCCB).
Doprovodný program 21. 6. v DEPO2015:
• od 19:00 přednáška DAVIDA BRAVA a TERESY OTTO
• po přednášce zahraje DJ Gadjo
Výstava prezentující výsledky tří ročníků soutěže Zelená střecha roku. Představí to nejlepší, co se v posledních letech v České republice odehrálo na poli ozeleňování střech, fasád a jiných stavebních konstrukcí.
» Zelené střechy
Výstava je součástí expozice Povrchní zahrady, která návštěvníkům přiblíží problematiku ozelenění střech a fasád budov s důrazem nejen na design a technologie ale také udržitelnost a životní prostředí.
Ve spolupráci se Západočeskou univerzitou jsou vytipována místa v obou areálech nemocnice, kde budou rozmístěny sochy studentů a pedagogů FDU Ladislava Sutnara v Plzni. Areál nemocnice je veřejný prostor jako každý jiný, přičemž jeho návštěvníci si ale více než kdo jiný zaslouží kultivované prostředí, které jim dá zapomenout na starosti, s nimiž se sem vypravili. Dočasné umístění soch povýší tato místa na Galerii pod širým nebem.
» Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
Vernisáž výstavy architektonických návrhů z vyzvané soutěže na řešení obnovy Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni.
Doprovodný program:
NENÍ MĚSTO JAKO MĚSTO
• 16:00-18:00
• dílna pro děti
Podrobnosti na:
» Nadace proměny
» Jiráskovo náměstí
» Pěstuj prostor
Fotografická výstava mapuje historii plzeňských plováren a lázní. První část výstavy je umístěna Národopisné muzeum Plzeňska – průjezd. Druhá část výstavy je k vidění od 21. července v Plovárenském pavilonu 2x10 a Zdar od H3T Architekti.
» Městská plovárna